Projekt łączy trzy odrębne, ale synergiczne elementy: instrumentalne trio, zespół wokalny i multiinstrumentalistę, koncentrując się na rekonstrukcji i nowej interpretacji dawnych pieśni ludowych, w szczególności tych pochodzących z regionu Powiśla (część Pomorza, m.in. okolice Kwidzyna, Sztumu i Malborka).
Cały projekt stanowi fascynujące przeplatanie tradycji z nowoczesnością:
- Fundament instrumentalny (X-Projekt): Trio tworzy nowoczesną, jazz-rockową i elektroniczną bazę. Wykorzystanie tradycyjnych instrumentów etnicznych (oud, bağlama) oraz współczesnej elektroniki sprawia, że rekonstruowane pieśni zyskują międzynarodowe i współczesne brzmienie, nie tracąc przy tym głębokiej, folkowej duszy.
- Duch tradycji (Kobiece Serca): Zespół wokalny wnosi autentyczny element polifonii i tradycyjnego śpiewu ludowego. Ich wielogłosowe interpretacje, oparte na pracy badawczej i rekonstrukcyjnej, są nośnikiem oryginalnego przekazu pieśni.
- Most między światami (Michael Jones): Muzyk na altówce, skrzypcach czy ravanhuccie łączy klasyczną, europejską wrażliwość z etnicznym instrumentarium X-Projektu i wokalem Kobiecych Serc. Jego partie często dodają całości dramatyzmu i liryczności.
Kluczowym elementem projektu jest rekonstruowanie zapomnianych ludowych pieśni z terenów Powiśla.
- Pieśni te są odnajdywane w archiwach, zapisach terenowych i starych zbiorach etnograficznych, a następnie przywracane do życia.
- Zajmują się one często tematyką życia codziennego, obrzędów, pracy, miłości i śmierci, stanowiąc cenne dziedzictwo kulturowe regionu.
- Dzięki temu projektowi, tradycje muzyczne Powiśla, regionu o bogatej historii i zróżnicowanej kulturze, są nie tylko konserwowane, ale i włączane w nurt współczesnej muzyki.
Projekt ten jest więc nie tylko artystycznym przedsięwzięciem, ale także ważną misją kulturotwórczą, popularyzującą lokalne, zanikające dziedzictwo.
Kobiece Serca
- Agnieszka Doering
- Katarzyna Drożdżykowska
- Anna Kaczmarek
- Dorota Kurowska
- Jolanta Masny-Olech
- Katarzyna Smolińska
X-Projekt
- Piotr Podlewski – gitary, baglama, saz
- Arek Kozakiewicz – instrumenty perkusyjne
- Adam Meryk – piano, elektronika
- Feat. Michael Jones
