Szwaj & Brzostowski to nowoczesny i nietypowy jazzowy duet. Brzmienie fortepianu i akustycznej perkusji muzycy obficie dopełniają wokalem i elektroniką. Projekt powstał jako muzyczna odnoga flagowego Jacek Szwaj Trio, ale zorientowana wyłącznie na jazzowe reinterpretacje muzyki pop, muzyki filmowej czy klasycznej. Idea powstania programu „Polish Gentleman’s” zrodziła się zupełnie przypadkiem podczas koncertów instrumentalnych Jacek Szwaj Trio. Bardzo często wychodząc na scenę na tzw. bisy, łamaliśmy konwencję typowego nowocześnie zaangażowanego jazzu, który na co dzień wykonujemy i przedstawialiśmy publiczności świeże aranżacje znanych polskich przebojów. Zaskoczenie było tym większe, że zaczynałem śpiewać, czego publiczność się zupełnie nie spodziewała. Owe bisowe eksperymenty tak nam przypadły do gustu, że postanowiliśmy wykorzystać je w zupełnie odrębnym, duetowym projekcie z Mateuszem Brzostowskim. I tak pojawiły się koncerty poświęcone głównie nieżyjącym już nieodżałowanym mistrzom polskiej estrady, od Andrzeja Zauchy i Zbyszka Wodeckiego poczynając, a kończąc na Krzysztofie Krawczyku.
„Polish Gentleman’s” to koncert, w którym zebrano najciekawsze aranżacje dżentelmenów polskiej piosenki: Zauchy, Wodeckiego, Szczepanika, Ciechowskiego czy Krawczyka. Piosenki zostały nowocześnie przearanżowane z użyciem elektroniki i podane w zupełnie zaskakujący sposób, jak chociażby „Za Tobą pójdę jak na bal”, która przybrała formę pięknej ballady. „Lubię wracać tam, gdzie byłem”, „Zacznij od Bacha”, „Kochać”, „Bądź moim natchnieniem”, „Jak minął dzień”, to tylko niektóre z wielkich przebojów które wybrzmią na deskach estrady.
Jacek Szwaj -pianista, wokalista i kompozytor. Ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej w Poznaniu, w klasie Fortepianu Jazzowego dra hab. Wojciecha Olszewskiego. Na poznańskiej uczelni studiował również Dyrygenturę Chóralną w klasie prof. Marka Gandeckiego. Obecnie jest wykładowcą w Katedrze Jazzu Akademii Muzycznej oraz w POSM II st. Im Mieczysława Karłowicza w Poznaniu. Koncertuje głownie solo oraz z projektem JACEK SZWAJ TRIO, który współtworzy wraz z Damianem Kostką (kontrabas) i Mateuszem Brzostowskim (perkusja). W ubiegłym roku ukazał się autorski album tej formacji – „Envoi”.
Jacek Szwaj
Jest pianistą Hanny Banaszak, współpracuje w różnych projektach ze znakomitymi artystami sceny polskiej i międzynarodowej, między innymi: Leszkiem Możdżerem, Janem A.P. Kaczmarkiem, Krzesimirem Dębskim, Sławkiem Uniatowskim, Kasią Wilk, Chico Freemanem, Marcusem Wyattem, Sią Macuzeni, Vinxem, Krzysztofem Ścierańskim oraz tak znakomitymi artystami sceny musicalowej jak Edyta Krzemień i Damian Aleksander. Współtworzy także projekt jordańskiego wokalisty Humama Ammari. Jego aktywność wykracza daleko poza obszary jazzowego mainstreamu. Intensywnie działa na polu twórczości związanej z muzyką klasyczną, musicalem i filmem. Z programem jazzowych opracowań fortepianowych dzieł klasycznych koncertował m.in w Sofii, Paryżu i Barcelonie. Współpracował z Mazowieckim Instytutem Kultury, Mazowieckim Teatrem Muzycznym, Operą i Filharmonią Podlaską oraz Filharmonią Poznańską. Od kilku lat współpracuje z kompozytorem Bartoszem Chajdeckim, czego owocem są choćby nagrania do kilku polskich produkcji serialowych (m.in. Belle Epoque, Wojenne Dziewczyny). Jacek Szwaj jest laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in: zdobywcą Pierwszej Nagrody i tytułu Transatlantyk Instant Composer 2012, na konkursie Instant Composition Contest 2012 w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmu i Muzyki Transatlantyk. Ten doroczny konkurs natychmiastowej improwizacji do obrazu, jest do dzisiaj jedynym tego typu wydarzeniem na świecie.
Mateusz Brzostowski
Urodzony 4 listopada 1990 roku w Poznaniu. Polski perkusista sesyjny, producent. Absolwent wydziału jazzu i muzyki estradowej na Wrocławskiej Akademii Muzycznej. Laureat głównych nagród na dwóch największych festiwalach perkusyjnych w Polsce. Współpracuje z wieloma polskimi i zagranicznymi muzykami. Ma w swoim dorobku wiele nagranych płyt. Zarządza własnym studiem nagrań specjalizującym się w rejestracji instrumentów perkusyjnych. Poza działalnością koncertową i nagraniową prowadzi lekcje oraz warsztaty z gry na perkusji. Od 2019 jest wykładowcą Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu.