Polska | Hiszpania | Serbia | Egipt | Turcja | Austria | Niemcy
Shalom International to wyjątkowy recital André Ochodlo, w którym tradycyjne pieśni żydowskie zyskują nowe życie w nowoczesnych aranżacjach oraz kompozycjach stworzonych specjalnie dla artysty. W odsłonie międzynarodowej z wokalistą wystąpią znakomici muzycy z różnych stron świata. Program koncertu oparty jest na jego niezwykłej kolekcji „Yiddishland” i stanowi podsumowanie ponad 30 lat interpretowania pieśni jidysz – zarówno na deskach Teatru Atelier w Sopocie, jak i na światowych scenach. Pieśni, jak „Mayn Shtetele Belz” czy „Oyfn Pripetshik”, tworzą opowieść o kulturze Żydów wschodnioeuropejskich, której dziś możemy doświadczać dzięki pamięci, literaturze i muzyce. W recitalu zabrzmią także utwory do tekstów najwybitniejszych poetów jidysz – m.in. Itzika Mangera i Mordechaja Gebirtiga – z nowymi kompozycjami autorstwa współczesnych twórców z Polski. Dzięki narracjom w języku niemieckim publiczność ma szansę głębiej zrozumieć kontekst utworów i wyjątkowe piękno poezji jidysz. Shalom to koncert pełen pamięci i wzruszeń – niezwykła podróż w świat, który choć miniony, wciąż żyje w pieśniach.
- Efe Turumtay – skrzypce (TR | A)
- Oscar Antoli – klarnety (ES | A )
- Miloš Todorovski – akordeon (RS | A)
- Adam Żuchowski – kontrabas (PL)
- Amir Wahba – perkusja (A | EG)
André Ochodlo – pieśniarz, reżyser, scenograf, charyzmatyczny twórca i popularyzator kultury jidysz. Założyciel i dyrektor Teatru Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie, inicjator festiwalu Lato Teatralne oraz Międzynarodowych Spotkań z Kulturą Żydowską. Kształcił się w Niemczech i w Polsce, m.in. u prof. Andrzeja Wirtha i w Teatrze na Tagance. Współpracował z Agnieszką Osiecką, która stworzyła dla niego swoje ostatnie dramaty i przekłady pieśni. Od lat tworzy autorskie recitale, w których łączy literacką głębię z ekspresją i emocjonalną siłą interpretacji.
Efe Turumtay – skrzypek i kompozytor urodzony w Stambule – od najmłodszych lat podąża własną muzyczną drogą. Po przeprowadzce do Wiednia w 2004 roku zaczął kształtować indywidualny styl, który z powodzeniem łączy tradycje Wschodu i Zachodu. W 2015 roku założył duet Turumtay Zarić, z którym koncertował na czterech kontynentach, występując m.in. w Wiener Konzerthaus, Musikverein i Elbphilharmonie. W 2017 roku został uhonorowany przez austriackie Ministerstwo Spraw Zagranicznych tytułem Ambasadora Kultury, a jego projekt nagrodzono prestiżową czeską nagrodą Anděl za najlepszy album jazzowy 2020 roku. Studiował w Istanbul University i Vienna Music Institute, a muzyczne horyzonty poszerzał u mistrzów takich jak Mike Stern, John Abercrombie czy Bill Frisell. Na scenie współpracował m.in. z Tomášem Lišką, Cenkem Erdoğanem, Golnar Shahyar i Nikolą Zarićem. Dziś angażuje się także jako dyrektor muzyczny interdyscyplinarnych projektów teatralnych z udziałem tureckich gwiazd sceny.
Oscar Antolí – klarnecista i kompozytor mieszkający w Wiedniu, który łączy jazz z muzyką śródziemnomorską i bliskowschodnią. Ukończył studia licencjackie z jazzu i muzyki współczesnej w Escola Superior de Música de Catalunya (ESMUC) w Barcelonie oraz studia magisterskie z muzyki tureckiej w Codarts – University of the Arts w Rotterdamie. Z kwartetem wydał albumy Peninsulas i Isthmus, a jego muzyka czerpie z tradycji Iberyjskiej, Bałkanów i Anatolii, tworząc most między kulturami.
Miloš Todorovski – serbski akordeonista i bandoneonista, urodził się w 1976 roku w Kraljevie. Kształcił się m.in. w Bratysławie i Wiedniu, gdzie ukończył studia muzyczne z wyróżnieniem. Laureat wielu międzynarodowych konkursów, od lat związany z wiedeńską sceną teatralną i muzyczną – jako pedagog, solista i muzyk sesyjny, współpracuje z czołowymi artystami, orkiestrami i instytucjami w Europie i na świecie.
Adam Żuchowski – kontrabasista, kompozytor i aranżer, związany z trójmiejską sceną jazzową oraz teatrami w Polsce i Czechach. Laureat Fryderyka 2010 za debiut z zespołem TrioMania, od lat współtworzy formację Irka Wojtczaka i regularnie współpracuje z Teatrem Atelier w Sopocie jako kierownik muzyczny projektów André Ochodlo i wiceprezes fundacji Teatru Atelier im. Agnieszki Osieckiej. Ma na koncie muzykę do kilkunastu spektakli oraz współpracę z takimi artystami jak Mikołaj Trzaska, Sławek Jaskułke i Tymon Tymański.
Amir Wahba – austriacki perkusista o egipskich korzeniach, specjalizujący się w łączeniu rytmów świata z jazzową improwizacją. Po latach nauki klasycznej perkusji poświęcił się eksploracji stylów perkusyjnych z Ameryki Łacińskiej, Afryki Północnej i Azji Zachodniej, co zaowocowało tytułami licencjata i magistra na uczelni Codarts w Rotterdamie. Po ośmiu latach spędzonych w Holandii i Berlinie wrócił do Wiednia, gdzie kontynuował studia na Universität für Musik und darstellende Kunst Wien, rozwijając także swoje umiejętności pedagogiczne. Obecnie uczy w wiedeńskiej uczelni MUK oraz w Miejskiej Szkole Muzycznej, przekazując młodszym pokoleniom swoją pasję do rytmu, groove’u i odkrywania nowych brzmień.