Muzyka do zaginionego filmu jidysz duetu Maja Miro | Maria Ka to koncert inspirowany żydowską legendą o nieuchronności ludzkiego losu, mistycznym przeznaczeniu i konieczności wypełnienia przysiąg składanych w obliczu niebios. Legenda Tkies Kaf to, obok Dybuka, jedna z najbardziej znanych żydowskich historii przepełnionych chasydzkimi wierzeniami, przesądami oraz eterycznym mistycyzmem.
Zaginiony obraz filmowy z 1924 r. na niej oparty zachował się we fragmentach w dziele A Vilna Legend z 1933 roku. Film osnuty jest wokół historii dwóch przyjaciół, którzy składają tkies kaf – ślubowanie, święty uścisk dłoni – na podstawie którego ich dzieci zostają sobie przeznaczone na wieczną miłość. W obliczu różnorodnych komplikacji życiowych, realizacja przysięgi zostaje poważnie utrudniona, nad jej wypełnieniem czuwa jednak tajemnicza postać, mistyczny strażnik sprawiedliwości, opiekun pokrzywdzonych i biednych – prorok Eliasz.
Wieczór MUZYKA DO ZAGINIONEGO FILMU JIDYSZ to koncert wypełniający i łączący urwane, zaginione fragmenty filmu tematami muzycznymi czerpiącymi z bogatej tradycji żydowskiej. Podczas koncertu usłyszeć będzie można zarówno dźwiękowe eksperymenty, jak i tradycyjne pieśni śpiewane w języku jidysz.
MAJA MIRO | MARIA KA to duet artystyczny, którego założeniem jest ubarwianie filmów niemych – tych zapomnianych i nieznanych szerszej publiczności – dźwiękami opartymi o niekonwencjonalne środki muzyczne połączone z bardziej tradycyjnymi formami. Wyjątkowa kombinacja gatunków, które reprezentują artystki (barok i muzyka alternatywna) oraz instrumentów, na których grają (flet współczesny i barokowy, instrumenty klawiszowe, elektronika i modulacje głosowe) sprawia, że tworzone podczas projekcji dźwięki są unikatowe i pełne nieoczywistości.
Wykonawczynie:
Maria Ka – śpiew w jidysz, modulacje głosowe, instrumenty klawiszowe, looper Wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów i pianistka tworząca muzykę z pogranicza alternatywy, psychodelii i punk-bluesa; liderka zespołu MARIA KA; twórczyni autorskiego materiału muzycznego i kolaży wizualnych; badaczka filmu jidysz i roli kobiet w jego kreowaniu; psycholożka, judaistka. www.mariaka.bandcamp.com
Maja Miro – flet barokowy i współczesny, cytra, looper
Flecistka specjalizująca się w grze na poprzecznych fletach historycznych; prezes Fundacji Silva Rerum; spiritus movens i współorganizatorka festiwali muzyki dawnej (Cappella Angelica, Europa +/-1700, Haendel na Kresach); w trakcie pracy nad doktoratem o muzyce współczesnej na flety historyczne; psycholog, muzykoterapeuta. www.traverso.p