Logo Teatru Atelier
Deklaracja dostępności     Wersja dostosowana       
Oana Cătălina Chițu - „BUCHAREST TANGO”


Niepowtarzalna, wielkomiejska atmosfera krótko trwającego międzywojnia oraz wytworna, zapożyczona z Francji architektura przyniosły Bukaresztowi miano małego lub bałkańskiego „Paryża“. Wydarzenie powstało we współpracy z Rumuńskim Instytutem Kultury.

Jedną z mniej znanych składowych owego mitu, wciąż nostalgicznie wspominaną przez coraz mniej już liczne grono osób, stanowiło tango. Ten muzyczny gatunek spotkał w bałkańskiej metropolii nadzwyczaj żyzny grunt.

Koncert Bucharest Tango pomyślany został jako hołd złożony Bukaresztowi tamtych czasów. Interpretowane przez Cătălinę Chitu „Tangos à la Romanesque“ łączą dawną zmysłowość z odmiennymi, współczesnymi emocjami. Także sam skład Trio (gitara: Diego Romero, akordeon: Dejan Jovanovic) odzwierciedla w pewien sposób kosmopolityczny klimat, jaki panował kiedyś w rumuńskiej metropolii.

Oana Cătălina Chițu urodziła się w mołdawskim Humulești, gdzie na świat przyszedł także genialny bajkopisarz Ion Creangă. W 1991 roku wyjechała do Berlina, gdzie studiowała śpiew w Schöneberg School of Jazz Music pod kierunkiem Vereny Rein i Anette Kamp. Wraz z serbskim akordeonistą Dejanem Jovanoviciem założyli zespół „Romenca“ i skupili się na zróżnicowanym bałkańskim repertuarze. Wydany w 2009 roku album „Bucharest Tango“ (niemiecki producent Asphalt Tango, na którego liście znalazła się także romska orkiestra „Fanfare Ciocarlia“) w krótkim czasie przyniósł Chitu miedzynarodową rozpoznawalność. Interpretuje ona rumuńskie tanga z lat 20. i 30., wplatając w nie elementy folkloru i jazzu. W 2013 roku ukazał się „Divine", album poświęcony repertuarowi wielkiej rumuńskiej divy Marii Tănase.

Urodzony w Buenos Aires Diego Romero to jeden z najciekawszych gitarzystów i kompozytorów nowego pokolenia muzyków argentyńskich. Studiował grę na gitarze w Conservatorio de Música Isaías Orbe. Dzielił scenę z takimi sławami jak Raul Lavie, Nacha Guevara, Adriana Varela. Charakteryzuje go muzyczna wszechstronność, która obejmuje różne gatunki muzyczne z Argentyny i Ameryki Łacińskiej. W 2019 roku rozpoczął współpracę z artystami berlińskimi, w tym Chitu i Jovanovicem, i poszerzył dotychczasowy repertuar o tradycję bałkańską i romską.

Dejan Jovanovic urodził się w Obrenovac w Serbii w rodzinie muzyków. Na akordeonie nauczył się grać w wieku dziewięciu lat. Uczęszczał do Liceum Muzycznego im. K.Stankovica (Belgrad), pobierał lekcje muzyki w Szkole Muzycznej im. J.J.Zmaja (Obrenovac), studiował grę na akordeonie klasycznym w Konserwatorium Muzycznym im. H.Eislera (Berlin). Występuje z własnym zespołem oraz jako gość w różnych grupach muzycznych na całym świecie.

 

MECENAS TEATRU Patronat Sponsor srebrny
orlen logo Sopot logo Srebrny logo
Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej

Al. Mamuszki 2
81-718 Sopot
e-mail: teatr-atelier@teatratelier.pl
tel./fax. (058) 550 10 01
Fundacja Teatru Atelier im. Agnieszki Osieckiej

NIP 5851467315
KRS000477093
konto bankowe
PL 02 2490 0005 0000 4530 5379 4015


Dane osobowe
Zgłoś błąd na stronie
Mapa strony
Dla mediów


(C) Copyright 2021 Teatr Atelier