Logo Teatru Atelier
Deklaracja dostępności     Wersja dostosowana       
Dobranoc panowie - reż. Jerzy Satanowski

Scenariusz i reżyseria - Jerzy Satanowski
Spektakl Teatru na Woli
Występują:
Małgorzata Czajka, Katarzyna Dąbrowska, Marta Górnicka, Agnieszka Grajnert, Magda Kumorek, Beata Lerach, Dorota Osińska, Andrzej Poniedzielski, Klementyna Umer, Katarzyna Walczak, Katarzyna Warno
Muzyka:
Janusz Bogacki, Krzesimir Dębski, Ryszard Rynkowski, Jerzy Wasowski, Jerzy Satanowski, Vincent Scotto, Serre, Wojciech Borkowski, Włodzimierz Wysocki.
Zespół w składzie:
Paweł Perliński, Wojciech Zieliński, Zbigniew Wegehaupt, Wojciech Kowalewski, Wiesław Wysocki, Michał Lasota

Przewaga śpiewających kobiet nad śpiewającymi mężczyznami jest standardem, przynajmniej wśród uczestników wszelkiego rodzaju konkursów wokalnych. Polska norma to mniej więcej 7/3, ale nie w konkursie na interpretacje piosenek Agnieszki Osieckiej. W tym konkursie przewaga kobiet jest po prostu druzgocąca. Przez kilka lat  w dziesięcioosobowym finale- same panie, Trzy lata temu- dziesięć pań i tylko jeden „podmiot” męski( na szczęście duet). We wszystkich 10 edycjach konkursu główna nagroda trafiła do  kobiet. Dlaczego?
Odpowiedź wydaje się prosta: To piosenki pisane przez kobietę, przeważnie dla kobiet (Rodowicz, Szałapak, Umer, Błaszczyk) i z perspektywy  kobiety. Nawet te utwory, nazwijmy je „bezpłciowe”, jak choćby „Niech żyje bal”, wiarygodniej brzmią w ustach kobiety niż mężczyzny i to nie tylko za sprawą sugestywnego wykonania Maryli Rodowicz. W tych tekstach odbywa się  jakieś tajemnicze rozpoznanie pierwiastka żeńskiego.
W naszym koncercie wystąpią  triumfatorki  wspomnianego konkursu. Będą śpiewać głównie o miłości, a szczególnie o destrukcyjnej roli mężczyzn w tym wysublimowanym uczuciu. Trudno zatem powiedzieć, co wśród tych pań robi Andrzej Poniedzielski? –może jego postać ma uzmysławiać, jak bardzo obecność mężczyzny mąci idealny obraz kobiecego świata.
Nazwałem ten koncert tytułem jednej z piosenek Agnieszki Osieckiej „Dobranoc panowie”, w której dokonuje ona swoistego podsumowania męskich słabości i odsyła nas na aut. W ogóle obraz mężczyzny jaki wyłania się z tych utworów jest dość koszmarny.
Ale „ Czy te oczy mogą kłamać ?”

"Oto wizja jednego z Amerykańskich satyryków: świat 2050 roku. Świat, w którym zanikł śmiech. Ostatnich uśmiechniętych ludzi widziano około 2015 roku. W 2030 przestały śmiać się nawet dzieci. I nagle w małym miasteczku gdzieś na rubieżach Ameryki grupa stojących pod fryzjerem mężczyzn wybucha straszliwym, niepohamowanym śmiechem, wstrząsając posadami ponurego świata. Co się stało? Ano przechodzący właśnie tamtędy farmer poślizgnął się na skórce od banana.Czy może być coś bardziej zabawnego niż cudze nieszczęście? My chcemy udowodnić, że TAK, że z  własnych opresji można śmiać się tak samo przestronnie jak z cudzych, wymaga to wszakże sporego dystansu do samego siebie i specyficznego poczucia humoru .„Śpiewniczek  upiornych kantyczek” realizowałem po raz pierwszy wraz z Krzysztofem Zaleskim na Wrocławskim Festiwalu Piosenki Aktorskiej bez mała 15 lat temu. Byłem pomysłodawcą, współautorem scenariusza i kierownikiem muzycznym tego koncertu. Reżyserował Krzysztof Zaleski, scenografię projektował Jerzy Kalina. Cudowni faceci, jednak moje ego tak się w międzyczasie rozbuchało, że postanowiłem zmierzyć się z tymi „kantyczkami” po raz drugi-tym razem  w pojedynkę. Nie będzie to jednak kopia tamtego przedsięwzięcia, choć wiele piosenek ze względu na ich czarny charakter trzeba będzie powtórzyć. Utwory zebrane w tym spektaklu opisują ludzkie życie jako jedno wielkie pasmo nieszczęść, od których uwolnić nas może jedynie kostucha, ale jak się okaże- bycie nieboszczykiem też ma swoje ciemne strony. Ostatecznie „śmiech to zdrowie” o ile nie „umrze się ze śmiechu”. Jerzy Satanowski
 

MECENAS TEATRU Patronat Sponsor srebrny
orlen logo Sopot logo Srebrny logo
Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej

Al. Mamuszki 2
81-718 Sopot
e-mail: teatr-atelier@teatratelier.pl
tel./fax. (058) 550 10 01
Fundacja Teatru Atelier im. Agnieszki Osieckiej

NIP 5851467315
KRS000477093
konto bankowe
PL 02 2490 0005 0000 4530 5379 4015


Dane osobowe
Zgłoś błąd na stronie
Mapa strony
Dla mediów


(C) Copyright 2021 Teatr Atelier