Logo Teatru Atelier
Deklaracja dostępności     Wersja dostosowana       
Proca (Nikołaj Kolada) - reż. André Hübner-Ochodlo

Nikołaj Kolada „Proca”  (przekład: Jerzy Czech)

Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie

Reżyseria i scenografia: André Hübner – Ochodlo

 

Muzyka: Adam Żuchowski

Współpraca scenograficzna: Stanisław Kulczyk

Ruch sceniczny: Włodzimierz Kuca

 

Występują:

Ilja - Adam Hutyra 

Anton - Tomasz Włosok

Larysa - Iwona Chołuj


To jest sztuka o kruchości ludzkiej psychiki. O wyborach rodem z tragedii szekspirowskich. O bólu duszy. O złamanym życiu. O brudzie ludzkiej egzystencji i o jej pięknie. To jest historia pewnej miłości. Miłości, która nie zna płci.


Nikołaj Kolada jest mistrzem w kreśleniu wyrazistych, pełnych życiowej prawdy portretów ludzi poobijanych przez los, których, podobnie jak bohatera „Procy”, boli dusza. „Proca” jest jednak sztuką niezwykłą, bowiem Kolada, nie tracąc nic z soczystości i dosadności swojego stylu, napisał piękną, głęboko poruszającą opowieść o uczuciu dwóch mężczyzn w świecie, w którym podobna relacja nie ma prawa istnienia.


„Lubię bulwersować publiczność, zawsze staram się wymyślić coś takiego, by otwarła usta ze zdumienia.”– Nikołaj Kolada


 Reżyser André Hübner-Ochodlo o spektaklu: „Proca” to opowieść o uczuciu pomiędzy dwoma mężczyznami, w świecie, w którym podobna relacja nie ma prawa istnienia. Akcja rozgrywa się w szarej, brudnej rzeczywistości Rosji lat 90., w przestrzeni zredukowanej do ciasnego, ubogiego pokoju. W takim anturażu po raz pierwszy spotykają się bohaterowie „Procy” – Ilja i Anton. Różni ich wszystko – status społeczny wiek, bagaż doświadczeń. Ilja jest niepełnosprawny, jeździ na wózku, żebrze przed sklepem, mieszka w ruderze. Ma złość w oczach, nie lubi ludzi. […]Drugi z nich – Anton studiuje, pochodzi z dobrego domu, innego, lepszego świata. Okazuje się, że tych dwoje ludzi, których wszystko dzieli, po jakimś czasie nie może bez siebie żyć.


Internauci o spektaklu :

To piękny spektakl. O samotności, pragnieniu drugiego człowieka...niektórych gorszy. Gra aktorów niezwykła. Byłam już dwa razy i pójdę po raz kolejny, bo nie mogę się nią nasycić, przyglądam się jednemu, potem drugiemu i ciągle mi mało... (Małgorzata Świerczyńska)

Fascynująca rzecz! Czasem wydaje się aż nazbyt mroczna, ale może właśnie przez to tak prawdziwa... Samotność, brak zrozumienia, pragnienia, bezsens... Warto z pewnością zobaczyć ten spektakl! (Długosz TV)

Doświadczyłam i teatru i życia! I na pewno nie była to zasługa tylko i wyłącznie mocnej sztuki Kolady. Słowa uznania i podziękowania dla twórców spektaklu i wykonawców! (Lidia Mięsowska)

Genialny reżyser plus rewelacyjni aktorzy i mamy sztukę rozdzierającą duszę, poruszającą, zapadającą w pamięć. To się ogląda i przeżywa. Wielkie brawa! (Joanna Urban)


Uwaga! W spektaklu będą użyte światła stroboskopowe.

* Spektakl dla widzów powyżej 16 roku życia 

 

fot. Piotr Dłubak

 To jest przedstawienie, które z buciorami włazi w duszę” (Zuzanna Suliga, Gazeta Wyborcza, Częstochowa)

MECENAS TEATRU Patronat Sponsor srebrny
orlen logo Sopot logo Srebrny logo
Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej

Al. Mamuszki 2
81-718 Sopot
e-mail: teatr-atelier@teatratelier.pl
tel./fax. (058) 550 10 01
Fundacja Teatru Atelier im. Agnieszki Osieckiej

NIP 5851467315
KRS000477093
konto bankowe
PL 02 2490 0005 0000 4530 5379 4015


Dane osobowe
Zgłoś błąd na stronie
Mapa strony
Dla mediów


(C) Copyright 2021 Teatr Atelier