Logo Teatru Atelier
Deklaracja dostępności     Wersja dostosowana       
Kaszana zdalnie sterowana. Piosenki Piotra Bukartyka - reż. Jerzy Satanowski

 Muzyka i słowa: Piotr Bukartyk

Scenariusz i reżyseria: Jerzy Satanowski.

Kierownictwo muzyczne: Fabian Włodarek, Jerzy Satanowski

AKTORZY

Żak Katarzyna, Tkacz Krystyna, Dorota Osińska, Magdalena Piotrowska, Artur Barciś, Arkadiusz Brykalski

MUZYCY

Fabian Włodarek: Piano, akordeon

Wiesław Wysocki: Saksofony, klarnety,flet, klawisze.

Paweł Stankiewicz: Gitary

Konrad Kubicki: Bas

Robert Siwak: Perkusjonalia

                                                        

 

 

 

Twórczość Piotra Bukartyka nie jest łatwa do zdefiniowania. Jest opisywany jako: autor, kompozytor, konferansjer, aktor( miał i taki epizod), ale przede wszystkim pieśniarz  poruszający się na pograniczu wielu gatunków muzycznych, mieszający rocka, bluesa, regge, folk z kabaretem i piosenką literacką.
Napisał przeszło 400 piosenek, niektóre z nich zostały okrzyknięte hitami np. „Kobiety jak te kwiaty”, „Niestety trzeba mieć ambicję”, „Sznurek”, „W życiu liczy się porządek”  czy „Małgocha".

Wystartował w 1980 roku zaczynając od poezji śpiewanej. W 1982 i 1983 zajął pierwsze miejsce w Olsztyńskich Spotkaniach Zamkowych. Potem przyszły kolejne nagrody, m. in. na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie (1984 i 1985), na Ogólnopolskich Spotkaniach Twórców i Wykonawców Piosenki Autorskiej. Na początku lat 90 dwukrotnie wystąpił na festiwalu w Opolu a w 1991 roku wygrał Kabareton. W latach 1991–1997 współpracował z kabaretem Pod Egidą.

W 1997 Piotr Bukartyk nagrał pierwszy album  "Szampańskie wersety"  wydany przez Sony Music Polska. Muzyka na płycie znacznie odbiegała od twórczości, z którą Bukartyk był do tej pory kojarzony - krążek zawierał 11 piosenek, będących parodiami znanych nurtów muzycznych. Album przyniósł artyście nominację do Fryderyka w kategorii dance i techno.

Artysta początkowo występował w typowo bardowskim anturażu: gitara akustyczna i śpiew, ale w 1998 roku  rozpoczął współpracę z zespołem Sekcja. Jej efektem był  album zatytułowany "Z głowy". Stylistycznie oscylował on wokół dosyć tradycyjnie pojmowanego rocka, ale teksty pozostały utrzymane w konwencji pół-poważnej, co można już zaobserwować po samych tytułach kompozycji, jak "Wino proste musi być" czy "Kaszana".

Kolejną płytę "Ideały" Bukartyk nagrał w roku 2003 roku (premiera nastąpiła 31 stycznia 2004), a w radiowej Trójce promował ją utwór "Małgocha". W listopadzie 2007 premierę miał album "Live czyli 25 l wody w ustach", który jest zapisem koncertu w studiu im. Agnieszki Osieckiej z 13 maja tego roku.

Bukartyk udziela się także w radio. Od lipca 2007 do 2009 prowadził audycję Ładne kwiatki w Trójce. Występuje także w piątkowych audycjach Zapraszamy do Trójki. Był także stałym gościem audycji, prowadzonych przez Wojciecha Manna , w których wykonywał piosenki-felietony. Muzyk ma także na koncie współpracę z Telewizją Polską (kanał I), w której w latach 1992-1994 prowadził program "Powrót bardów". Od roku 2012 wraz zespołem Szałbydałci występuje w programie Wojciecha Manna Kocham to, co lubię, w którym odpowiada za oprawę muzyczną i tekstową.

Szerokiej publiczności znany od lat m.in. z piątkowych audycji "Urywki z Rozrywki" w radiowej Trójce.

Od 2010 roku prowadzi na Przystanku Woodstock warsztaty muzyczne w ramach Akademii Sztuk Przepięknych.

Czasami Bukartyk komponuje utwory dla innych artystów ( Varius Manx, Mieczysław Szcześniak, Andrzej Krzywy), jednak zazwyczaj to on sam jest interpretatorem swoich piosenek.

Nasz spektakl chce być pierwszą próbą przeniesienia tych piosenek na innych wykonawców i to wykonawców pozornie nie z tej samej bajki, czyli aktorów i to aktorów bardzo charakterystycznych.

Jako autor scenariusz i reżyser uważam, że będzie to przygoda ciekawa i zaskakująca zarówno dla publiczności jak i autora. Oczywiście mamy zgodę Bukatryka na ten eksperyment i obietnicę współpracy, czyli uzupełnienie spektaklu tekstami mówionymi napisanymi właśnie na tę okazję.

Gdybym miał jednym zdaniem określić ten spektakl napisałbym tak: Poetycko-kabaretowa Opowieść o współczesnej Polsce nie pozbawiona akcentów uniwersalnych.

                                                              Jerzy Satanowski.

 

MECENAS TEATRU Patronat Sponsor srebrny
orlen logo Sopot logo Srebrny logo
Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej

Al. Mamuszki 2
81-718 Sopot
e-mail: teatr-atelier@teatratelier.pl
tel./fax. (058) 550 10 01
Fundacja Teatru Atelier im. Agnieszki Osieckiej

NIP 5851467315
KRS000477093
konto bankowe
PL 02 2490 0005 0000 4530 5379 4015


Dane osobowe
Zgłoś błąd na stronie
Mapa strony
Dla mediów


(C) Copyright 2021 Teatr Atelier