Logo Teatru Atelier
Deklaracja dostępności     Wersja podstawowa      
Maja Komorowska &Trio Targanesku - Spotkanie dźwięku i słowa

Muzyczno - poetycka podróż w tajemnicze, rzadko odwiedzane światy. Muzyka autorska czerpiąca inspiracje z tradycji wielu kultur (europejskiej, bałkańskiej, żydowskiej, arabskiej) i wibrujące delikatnością poetyckie wizje w znakomitym wykonaniu Mai Komorowskiej.

 

"Wszystkie sztuki, a zwłaszcza muzyka i poezja, mogą się uważać za dwie grzmiące błyskawice jednego spojrzenia Boga"

                                                                                                                                            Paolo Montegazza

 

Maja Komorowska – aktorka teatralna i filmowa, pedagog. Profesor Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, związana z tą uczelnią od 1983 roku. W 1960 roku ukończyła Wydział Aktorski krakowskiej PWST, w 1963 roku zdała eksternistyczny egzamin aktorski. Debiutowała w 1960 roku w Teatrze Groteska w Krakowie, w sezonach od 1961/62 do 1967/68 należała do zespołu Teatru 13 Rzędów w Opolu – przekształconego w 1962 roku w Teatr Laboratorium – pod kierunkiem Jerzego Grotowskiego. Wystąpiła w pierwszym wariancie „Akropolis” oraz zagrała rolę Tarudanta w „Księciu Niezłomnym”. Pracowała z wieloma wybitnymi reżyserami teatralnymi: Erwinem Axerem, Maciejem Englertem, Jerzym Grotowskim, Jerzym Jarockim, Helmutem Kajzarem, Jerzym Krasowskim, Krystyną Skuszanką, Bohdanem Korzeniewskim, Krystianem Lupą, Krzysztofem Warlikowskim oraz filmowymi: Krzysztofem Kieślowskim, Tadeuszem Konwickim, Andrzejem Wajdą, Krzysztofem Zanussim, Edwardem Żebrowskim i innymi. Bardzo ważne dla Niej są spotkania z publicznością w wielu miastach Polski i zagranicy, na których m.in czyta wiersze wybitnych poetów. 

 

Targanescu założyła trójka muzyków: Katarzyna Klebba, Paweł Paluch, Arnold Dąbrowski; choć wszyscy odebrali staranne wykształcenie – są absolwentami Poznańskiej Akademii Muzycznej – to jednak klasycznie pojmowana muzyka nie jest ich ukochanym żywiołem. Poszukując własnych dróg, odrębnego języka, nieskrępowanych środków wyrazu, odbyli długą podróż po rozmaitych eksperymentalnych grupach muzycznych takich jak m.in.: Przestrzeń Helberga, Heppening, Reportaż, Kultikula, Mandala, Nissani; pracowali również w teatrach offowych, a także tworząc autorską muzykę do słuchowisk radiowych, filmów, spektakli scenicznych i telewizyjnych.

Z ich pierwszego spotkania zrodziła się przyjaźń, z przyjaźni i pasji muzycznej powstało w 1999 roku Trio Targanescu.  Po długich, burzliwych próbach i dyskusjach powstał ich pierwszy autorski spektakl pt: „Muzyka przerażająca, potargana i inne wesołe piosenki”. Trudno jednym słowem określić gatunek muzyczny, jaki prezentują. Po jednym z ich koncertów internauci pisali:  

"Ta muzyka sytuuje się, powiedzmy umownie, na przecięciu folku, kameralistyki rockowej, improwizacji i muzyki obrazowej. Jeśli ktoś lubi taką muzykę np. jaką gra francuski Volapuk (to chyba dobre skojarzenie) nie będzie zawiedziony."

"Lekka psychodelia. Przebogate instrumentarium. Dźwięki chwilami jakby same sobie z każdego instrumentu. W tle obrazy ilustrujące muzykę – równie niepokojące jak ona... Muzyczna poezja przechodząca w poszarpane dźwięki."

Oni sami niechętnie nazywają swoją muzykę – wolą, by mówiła sama za siebie.

MECENAS TEATRU Patronat Sponsor srebrny
orlen logo Sopot logo Srebrny logo
Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej

Al. Mamuszki 2
81-718 Sopot
e-mail: teatr-atelier@teatratelier.pl
tel./fax. (058) 550 10 01
Fundacja Teatru Atelier im. Agnieszki Osieckiej

NIP 5851467315
KRS000477093
konto bankowe
PL 02 2490 0005 0000 4530 5379 4015


Dane osobowe
Zgłoś błąd na stronie
Mapa strony
Dla mediów


(C) Copyright 2021 Teatr Atelier