Logo Teatru Atelier
Deklaracja dostępności     Wersja podstawowa      
Anna Jagielska-Riveiro & MAAYAN - Dos Amantes (pieśni sefardyjskie z nutą klezmerską)

Muzyka sefardyjska to muzyka Żydów zamieszkujących w średniowieczu Półwysep Iberyjski czyli Sefarad, jak nazywano go po hebrajsku. Kres panowania muzułmańskiego i wypędzenie Żydów (w XV w.) sprawiły, że emigrująca z Hiszpanii ludność niosła ze sobą w świat tradycję muzyczną sięgającą dawnych wieków. Kultura Sefardyjczyków przetrwała do dziś i jest tradycją wciąż żywą, zwłaszcza w rejonie basenu Morza Śródziemnego. 

 
Program DOS AMANTES odnosi się zarówno do średniowiecznych korzeni muzyki sefardyjskiej jak też ukazuje jej bardziej współczesne oblicze. Pieśni śpiewane w oryginalnym języku ladino, zaś instrumenty i aranżacje nawiązują zarówno do muzyki hiszpańskiej jak i do klezmerskiej.
Opracowania utworów są efektem przenikania się różnych muzycznych światów: od muzyki dawnej, poprzez etno, folk, muzykę klasyczną aż do jazzu. Skład instrumentalny MAAYAN stanowi połączenie instrumentów dawnych, ludowych i klasycznych dzięki czemu brzmienie zespołu jest niepowtarzalne.
 
MAAYAN:
Anna Jagielska-Riveiro: śpiew, gitara, kierownictwo artystyczne 
Patrycja Napierała: cajón, udu, darabuka 
Oliwier Andruszczenko: klarnet
Artur Krawczyk: kontrabas 
Michał Pindakiewicz: gitara 
Mateusz Szemraj: oud 
 
Anna Jagielska-Riveiro - wokalistka, gitarzystka, producentka muzyczna. Wykonuje muzykę w wielu stylach swobodnie posługując się różnorodnymi technikami wokalnymi, jednak w jej twórczości wyjątkowe znaczenie ma muzyka żydowska, a zwłaszcza sefardyjska. 
Od wielu lat zajmuje się dogłębnie kulturą i muzyką sefardyjską. Jest w tej dziedzinie uznaną na świecie wykonawczynią, a w jej dyskografii znajdują się 4 płyty z pieśniami sefardyjskimi. Współpracuje ściśle z Instytutem Cervantesa w Warszawie, pod którego patronatem w roku 2008 ukazała się płyta: LUNAS OLVIDADAS – Zapomniane księżyce (również patronat PR 2). 
Obok tradycji muzycznych Hiszpanii artystka zajmuje się muzyką z szeroko pojętego kręgu kultury żydowskiej. W roku 2010 założyła zespól MAAYAN, w którego repertuarze poza pieśniami sefardyjskimi znajdują się również stare pieśni hebrajskie oraz pieśni jidysz. W 2011 ukazała się płyta zespołu: DOS AMANTES – Sephardic songs będąca rejestracją koncertu, który odbył się 6.11.10 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.
Anna Jagielska-Riveiro stale koncertuje w Polsce i zagranicą. Występowała m.in. w Hiszpanii, Meksyku, Francji, Anglii, we Włoszech, w Niemczech i na Litwie. Jest zapraszana międzynarodowe na festiwale związane z muzyką żydowską i sefardyjską w Polsce i zagranicą m.in. w roku 2011: X MIEDZYNARODOWY FESTIWAL MUZYKI SEFARDYJSKIEJ w Kordobie (Hiszpania), Festiwal Kultury Żydowskiej SIMCHA we Wrocławiu, Festiwal Kultury Żydowskiej WARSZAWA SINGERA, Festiwal Trzech Kultur we Włodawie.
Prowadzi kursy i warsztaty. Nagrywała dla radia i telewizji, dokonała też wielu nagrań fonograficznych. 
Więcej o artystce na stronie: www.riveiro.art.pl
 
Zespół MAAYAN powstał w roku 2010 z inicjatywy pieśniarki Anny Jagielskiej-Riveiro. 
Szeroki repertuar zespołu prezentuje różne barwy wielowiekowej żydowskiej tradycji muzycznej: od pieśni sefardyjskich i starych pieśni hebrajskich po tradycyjny repertuar jidysz.
Zespół łączy dbałość o kontekst historyczny z twórczą interpretacją tradycyjnych melodii. Pieśni wykonywane są przez solistkę w oryginalnych językach, z troską o zachowanie autentycznego charakteru utworów, zaś skład instrumentalny stanowi wyjątkowe połączenie instrumentów dawnych, ludowych i klasycznych, dzięki czemu brzmienie zespołu jest niepowtarzalne. 
Aranżacje nawiązujące do muzyki dawnej i tradycyjnej, są jednocześnie autorską, współczesną wizją zespołu, w której światy muzyki dawnej i folkowej swobodnie przenikają się z muzyką klasyczną i jazzem. Twórczość zespołu MAAYAN akcentuje ciągłość świata dawnego ze współczesnym i ukazuje muzykę żydowską, a w szczególności sefardyjską jako wciąż żywą tradycję.
W maju 2010 r. na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się premiera programu: „MAAYAN – Barwy muzyki żydowskiej”, zaś w listopadzie 2010 r. w Studiu Koncertowym Polskiego Radia w Warszawie premiera programu: „DOS AMANTES – Pieśni sefardyjskie z nutą klezmerską” (w ramach projektu POD NIEBEM SEFARAD zorganizowanego przez Annę Jagielską-Riveiro we współpracy z Instytutem Cervantesa i Zamkiem Królewskim w Warszawie).
W maju 2011 ukazała się koncertowa płyta zespołu: „DOS AMANTES – Sephardic songs” Anna Riveiro & MAAYAN, live recording
 
Zespół występował na festiwalach związanych z kulturą żydowską m. in w roku 2011: na Festiwalu Kultury Żydowskiej WARSZAWA SINGERA, Festiwalu Kultury Żydowskiej SIMCHA we Wrocławiu oraz na Festiwalu Trzech Kultur we Włodawie. 
 
MECENAS TEATRU Patronat Sponsor srebrny
Lotos logo Sopot logo Srebrny logo
Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej

Al. Mamuszki 2
81-718 Sopot
e-mail: teatr-atelier@teatratelier.pl
tel./fax. (058) 550 10 01
Fundacja Teatru Atelier im. Agnieszki Osieckiej

NIP 5851467315
KRS000477093
konto bankowe
PL 02 2490 0005 0000 4530 5379 4015


Dane osobowe
Zgłoś błąd na stronie
Mapa strony
Dla mediów


(C) Copyright 2021 Teatr Atelier