Logo Teatru Atelier
Deklaracja dostępności     Wersja dostosowana       
HANNA BANASZAK | Recital

Hanna Banaszak swoją drogę artystyczną rozpoczęła pod koniec lat 70. Często podkreśla, że w pracy interesuje ją  różnorodność i wiarygodność każdej  kolejnej odsłony.  

Już na samym początku zainteresowali się nią współcześni poeci i kompozytorzy. Byli wśród nich: Jerzy  Wasowski, Wojciech Młynarski, Andrzej Trzaskowski, Jonasz Kofta, Jeremi Przybora,  Jerzy "Duduś"  Matuszkiewicz, a także  Jerzy Satanowski,  Jan „Kanty” Pawluśkiewicz i  Zbigniew Preisner.

Artystka użyczyła głosu postaci Hanki Ordonówny w filmie  „Miłość ci wszystko wybaczy” (1981),  zaśpiewała  arię  Vivaldiego w  filmie  Witolda Leszczyńskiego „ Siekierezada” (1985).

Aleksander Bardini mawiał:   "... chcę zostać  przy mojej  rzetelnej,  głębokiej  wdzięczności  za  to,  co ona  robi. Za co?   Na przykład za wspaniałą  polszczyznę, która tak bardzo przeszkadza niektórym ludziom w tym, by być  współczesnym  człowiekiem. Jej nie przeszkadza!  Jest to królowa rubata, przy czym nigdy to nie wykracza poza granice dobrego  smaku. 
Jestem jej wdzięczny  za mój zachwyt nad tym, co bym nazwał gospodarką wdziękiem, a także za niebywały smak i takt  w stosowaniu ozdobników muzycznych, które sama wymyśla i które stają się nie ozdobnikami samymi w sobie, tylko  trwałą częścią muzycznej propozycji..." (fragment konferansjerki z recitalu w Łańcucie).

Swoją interpretacją uwspółcześniła poezję Jana Kochanowskiego. Wykonuje wiersze J. Brodskiego, W. Szymborskiej, S. Różewicza.  Zmierzyła się wokalnie z muzyką  Mozarta, Vivaldiego, Mangione,  Metheny-ego,  Davis-a,  Gershwina, czy Ellingtona.

Ma  również liczne zainteresowania pozamuzyczne. Tomik  wierszy,  który  wydała, jest między innymi zachwytem  nad zabawnymi nazwami  polskich miasteczek. Wystawa  fotografii, którą czasem prezentuje w Polsce, jest opowieścią o  podróży, która wypełnia większość jej życia. Całość jest zainscenizowana i opatrzona mało znaną muzyką z jejrepertuaru.  Podróż  zajmuje istotny fragment jej codzienności, ale jak mówi, najistotniejsza jest dla niej podróż w głąb siebie.
Od  wielu lat  interesuje się psychologią - cyt:"...ciekawi mnie człowiek i jego możliwości metamorfozy". Zgłębianie psychologii wykorzystuje w śpiewaniu.

Istnieje kilkanaście recitali telewizyjnych, które zrealizowała pani Hanna. Najsłynniejsze to m. in. „WOŁANIE EURYDYKI”,   „TELEFON ZAUFANIA ”, „O CZYM MARZY DZIEWCZYNA” czy „ZANIM BĘDZIESZ U BRZEGU”.,

Stworzyła też liczne projekty  płytowe - w  tym : „NIKT  TYLKO  TY”,  „ Złota  kolekcja - W MOIM MAGICZNYM DOMU”,  „BANASZAK - KOFTA”, „HANNA BANASZAK w Studiu W. Lutosławskiego”, „HANNA BANASZAK śpiewa piosenki J.D. MATUSZKIEWICZA” - krążek do którego skomponowała muzykę „ STOJĘ NA TOBIE ZIEMIO”, oraz  „WIGILIA Z HANNĄ BANASZAK”. Na koncie ma także dwa wydawnictwa DVD.

Wokalistka brała udział  w wielu koncertach. Poza licznymi występami w Polsce, prezentowała się w  Japonii, Stanach Zjednoczonych,  Belgii,  Holandii, Niemczech, Portugalii, Wielkiej  Brytanii, Rosji, Kanadzie, na Malcie i w wielu innych krajach.

Artystka  w swoim dorobku, posiada liczne  nagrody i wyróżnienia.  Minister  Kultury  i Sztuki  Waldemar Dąbrowski uhonorował ją medalem Gloria Artis.
Jest  posiadaczką   statuetek:  Victora,   Kreatora,   Bursztynowego Słowika,  Prometeusza  etc...,  a  także  laureatką  kilku  nagród  festiwalowych. W 2013 roku od Polskiego Radia otrzymała prestiżową nagrodę za dotychczasowy dorobek – tzw. Honorowy Złoty Mikrofon.      
  

W roku 2014 wręczono jej nominację do tytułu  „Mistrz Mowy Polskiej”.  W tym samym roku Prezydent RP Bronisław Komorowski odznaczył ją Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.                                                                                            

Cyt:  "…nagrody i splendory, choć stanowią miłe łaskotanie próżności, mają dla mnie znaczenie drugorzędne.  Najciekawsza i zarazem najtrudniejsza jest dla mnie czysta kreatywność, stawianie sobie nowych wyzwań - bez  powielania samej siebie i innych wzorców.  Dlatego lubię sobie wyznaczać coraz trudniejsze zadania.”

 

MECENAS TEATRU Patronat Sponsor srebrny
orlen logo Sopot logo Srebrny logo
Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej

Al. Mamuszki 2
81-718 Sopot
e-mail: teatr-atelier@teatratelier.pl
tel./fax. (058) 550 10 01
Fundacja Teatru Atelier im. Agnieszki Osieckiej

NIP 5851467315
KRS000477093
konto bankowe
PL 02 2490 0005 0000 4530 5379 4015


Dane osobowe
Zgłoś błąd na stronie
Mapa strony
Dla mediów


(C) Copyright 2021 Teatr Atelier