Logo Teatru Atelier
Deklaracja dostępności     Wersja dostosowana       
STREFA ZERO - Neil LaBute | Spektakl przedpremierowy

Nowy Jork. Niecała doba po ataku na World Trade Center. Abby i Ben, para uwikłana w intymną relację, cudem unika zamachu. Zrządzenie losu? A może początek ich prywatnego kataklizmu? Tragiczne wydarzenie staje się dla nich tłem własnego dramatu. Uwięzieni w apartamencie (i swoim życiu) obserwują wstrząsające zamieszanie. Zaczynają prowadzić ze sobą pełną napięcia grę, a jej puentą jest kontrowersyjny pomysł, który ma pozwolić zacząć żyć od nowa...

Strefa Zero to jedno z najmocniejszych otwarć sezonu, jakie można sobie wyobrazić. Zresztą Andre Hubner - Ochodlo nie podpisuje się pod rzeczami neutralnymi.   
Zuzanna Suliga - gazetaregionalna.com

Neil La Bute podkłada bohaterom lustro przed twarz. Stawia ich pod murem i każe zajrzeć w głąb siebie. Nie jest to konfrontacja bezbolesna, bo dotyczy takich obszarów życia jak: miłość, odwaga i odpowiedzialność.

Rzecz rozgrywa się w Nowym Jorku, niecałą dobę po ataku terrorystycznym na WTC. To apokaliptyczne wydarzenie jest tłem do opowiedzenia o intymnej i skomplikowanej relacji łączącej bohaterów. Jak podkreśla autor: „Nie jest to sztuka o terroryzmie i polityce, a bardziej o wojnie, którą prowadzimy z tymi, których podobno kochamy”.

Abby ma czterdzieści kilka lat, pracuje w korporacji, jest szefową Bena. On jest od niej kilkanaście lat młodszy, ma żonę i dwie córki. Łączy ich trwający od kilku lat romans. Cudem ocalali z zamachu, ominęli przeznaczenie, bo tego dnia nie poszli do pracy, tylko spotykali się w mieszkaniu Abby na Manhattanie. Z jej apartamentu obserwują gruzowisko, unoszący się pył, ludzi miotających się w poszukiwaniu swoich bliskich. W chwili, kiedy świat się zatrzymał, próbują zrobić wszystko, aby dojść do ładu ze swoim życiem: robią rachunek sumienia, rozkładają swój romans na czynniki pierwsze. W pełnych emocji rozmowach padają pytania o uczucia i granice poświęcenia. Kiedy prywatna wojna przybiera na sile, a najprostsze rozwiązania po raz kolejny nie przynoszą żadnych efektów, jeden z bohaterów poddaje myśl, aby wykorzystać zamach na WTC i upozorować własną śmierć, tylko po to… aby zacząć życie od nowa.

*Spektakl dla widzów dorosłych
czas trwania - 1 h 30 minut /bez przerwy/

 

STREFA ZERO (The Mercy Seat) Neil LaBute,

przekład: Hanna Szczerkowska,
reżyseria: André Hübner-Ochodlo,
scenografia: André Hübner-Ochodlo, Stanisław Kulczyk,
muzyka: Adam Żuchowski

Obsada: Abby - Teresa Dzielska, Ben - Adam Machalica
Premiera odbyła się w rocznicę zamachów na WTC: 11 IX 2021 r. w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.

Fot. Piotr Dłubak 

 

MECENAS TEATRU Patronat Sponsor srebrny
orlen logo Sopot logo Srebrny logo
Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej

Al. Mamuszki 2
81-718 Sopot
e-mail: teatr-atelier@teatratelier.pl
tel./fax. (058) 550 10 01
Fundacja Teatru Atelier im. Agnieszki Osieckiej

NIP 5851467315
KRS000477093
konto bankowe
PL 02 2490 0005 0000 4530 5379 4015


Dane osobowe
Zgłoś błąd na stronie
Mapa strony
Dla mediów


(C) Copyright 2021 Teatr Atelier