Logo Teatru Atelier
Deklaracja dostępności     Wersja dostosowana       
Wilki - reż. André Hübner-Ochodlo

na motywach powieści Isaaca Bashevisa Singera
„Enemie: A Love Story” (Wrogowie – opowieść o miłości)

Reżyseria i scenografia – André Hübner-Ochodlo 
Muzyka – Zygmunt Konieczny


Obsada: Herman – Krzysztof Gordon, Jadwiga - Izabela Orkisz, Masza – Ewa Kasprzyk, Tamara - Alina Lipnicka, Cadyk - Marek Richter, Głos rabina Lamperta – Ryszard Ronczewski

Sztukę „Wilki” Agnieszka Osiecka napisała specjalnie dla Teatru Atelier. Częścią dramatu uczyniła pieśni cadyka, rodzaj muzycznego komentarza, do których muzykę skomponował Zygmunt Konieczny. Cała twórczość autora powieści, Izaaka Bashevisa Singera, jest głęboko zakorzeniona w realiach żydowskiego świata przedwojennych polskich miast i miasteczek. Nagroda Nobla przyznana pisarzowi w 1978 roku, zwróciła oczy czytelników całego świata na twórczość Singera i na umarły świat Żydów, nieodłączoną cześć polskiej historii i tradycji. W sztuce Agnieszki Osieckiej „Wilki” świat zewnętrzny jest prawie niewidoczny, Ameryka wydaje się bohaterom dramatu nierealna: bardziej rzeczywisty jest ich świat wewnętrzny. Z polski bohaterowie przywożą małe walizeczki wypełnione pamiątkami po zamordowanych bliskich oraz ciężkie kufry traumatycznych wspomnień, koszmarów zagłady, które ich przytłaczają, przesłaniają otaczającą rzeczywistość. Żyją bowiem w plątaninie zdarzeń, uczuć i tragicznych wspomnień, czują się jak w labiryncie, z którego nie potrafią znaleźć wyjścia. Bohaterowie „Wilków” naznaczeni są „syndromem ocalenia”. Przeżyli Holocaust, ale dosyć szybko okazuje się, że powojenna rzeczywistość jest równie nieznośna. Przeszłość unosi się nad ich życiem jak zły duch – chwyta za gardło, dusi, przygniata, nie pozwala normalnie oddychać, jeść i pić.
„Wilki” są także niezwykłą opowieścią o ciemnych siłach drzemiących w człowieku, o życiu i śmierci, o meandrach miłości, namiętności i zdradzie. Bohaterowie „Wilków” błądzą, krzyczą, płaczą, śmieją się histerycznie, kochają, pożądają, nienawidzą.
Zdaniem Agnieszki Osieckiej, każda książka Singera jest historią duszy ludzkiej:duszy skołatanej, poddanej nieludzkim ciśnieniom i draństwom świata – ale przecież pięknej i człowieczej (…) Singer opowiada również historię Boga: tego Boga, który jest, tego Boga, którego nie ma, i tego Boga intymnego, którego nosimy w sercu.

MECENAS TEATRU Patronat Sponsor srebrny
orlen logo Sopot logo Srebrny logo
Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej

Al. Mamuszki 2
81-718 Sopot
e-mail: teatr-atelier@teatratelier.pl
tel./fax. (058) 550 10 01
Fundacja Teatru Atelier im. Agnieszki Osieckiej

NIP 5851467315
KRS000477093
konto bankowe
PL 02 2490 0005 0000 4530 5379 4015


Dane osobowe
Zgłoś błąd na stronie
Mapa strony
Dla mediów


(C) Copyright 2021 Teatr Atelier