Logo Teatru Atelier
Deklaracja dostępności     Wersja dostosowana       
Karolina Cicha & Spółka - Pozdrowienia z Jidyszlandu

 Projekt „Pozdrowienia z Jidyszlandu” składa się z utworów skomponowanych przez Karolinę Cichą i Piotra Domagalskiego do tekstów żydowskich poetów pochodzących z Podlaskiego: Chaima Siemiatyckiego, Rabina Elizera Szulmana, Liby Bursztejn z Tykocina, czy Morrisa Rosenfelda z okolic Sejn. Podczas koncertu usłyszymy też tekst Rivki Tiktiner – XVI wiecznej uczonej mającej korzenie w tych stronach, zapisaną w archaicznym jidysz. Będzie też miejsce na pieśni będące świadectwami miejsc - jak "Bialystok majn hejm". Koncert „Pozdrowienia z Jidyszlandu” dopełniać będą pieśni będące kulturowym kontekstem do tekstów w języku jidysz, należące do innych społeczności, których los związany był z północno-wschodnią Polską: tatarską, romską, litewską, białoruską czy ukraińską. Usłyszymy też pieśń w Esperanto - języku, który miał stać się językiem międzynarodowym, narzędziem przełamującym bariery między ludźmi na całym świecie.

Premiera projektu „Pozdrowienia z Jidyszlandu” odbyła się podczas Festiwalu Nowa Muzyka Żydowska w 2013 roku. Premiera płyty planowana jest na 27 sierpnia 2015 r.

„Karolina Cicha jest dla mnie charyzmatyczna wokalistka i kompozytorką obdarzona niezwykłą wrażliwością na poetycką frazę. (…) Projekt narodził się z jej fascynacji muzyczną tradycją, z której wydobywa w sobie tylko wiadomy sposób to co najcenniejsze – pierwiastek prawdy i rootsową energię. Bezkompromisowo łączy je z nowatorstwem brzmieniowym instrumentów, oraz pełnym pasji i wielkich emocji śpiewem.”

- Miron Zajfert Dyrektor Artystyczny Festiwalu Nowa Muzyka Żydowska

 

Podczas koncertu Karolinie Cichej towarzyszyć będzie Piotr Domagalski (bas, kontrabas, gimbri).

 

 

Koncert „Pozdrowienia z Jidyszlandu” jest rozwinięciem projektu „Wieloma językami”, w którym artystka śpiewa w językach mniejszości zamieszkujących tereny województwa Podlaskiego. Podlaskie to jeden z najbardziej zróżnicowanych regionów w Polsce pod względem kulturowym i etnicznym. Wierzy się tu wieloma religiami, mówi wieloma językami, nie dziwi fakt, że to właśnie tu zrodziła się idea Esperanto - w tym wielokulturowym środowisku wychowywał się Ludwig Zamenhof. Projekt zdobył prestiżową nagrodę Grand Prix na Festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja w 2013 roku. Album „Wieloma językami” ukazał się w październiku 2013 r. nakładem wydawnictwa Fonografika. Niezwykłym wyróżnieniem dla muzyków by koncert podczas „Wieczoru w Belwederze” na specjalne zaproszenie Pierwszej Damy Pani Anny Komorowskiej.

 

Teledysk „Białystok majn hejm”:

https://www.youtube.com/watch?v=yPJIMQS7C5Q

 

Linki:

http://karolinacicha.eu

https://www.facebook.com/pages/KarolinaCicha/286729828059263?fref=ts

 

MECENAS TEATRU Patronat Sponsor srebrny
orlen logo Sopot logo Srebrny logo
Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej

Al. Mamuszki 2
81-718 Sopot
e-mail: teatr-atelier@teatratelier.pl
tel./fax. (058) 550 10 01
Fundacja Teatru Atelier im. Agnieszki Osieckiej

NIP 5851467315
KRS000477093
konto bankowe
PL 02 2490 0005 0000 4530 5379 4015


Dane osobowe
Zgłoś błąd na stronie
Mapa strony
Dla mediów


(C) Copyright 2021 Teatr Atelier