Logo Teatru Atelier
Deklaracja dostępności     Wersja dostosowana       
Maja Miro/Maria Ka - Muzyka do zaginionego filmu jidysz

 Muzyka do zaginionego filmu jidysz duetu Maja Miro | Maria Ka to koncert inspirowany żydowską legendą o nieuchronności ludzkiego losu, mistycznym przeznaczeniu i konieczności wypełnienia przysiąg składanych w obliczu niebios. Legenda Tkies Kaf to, obok Dybuka, jedna z najbardziej znanych żydowskich historii przepełnionych chasydzkimi wierzeniami, przesądami oraz eterycznym mistycyzmem.

Zaginiony obraz filmowy z 1924 r. na niej oparty zachował się we fragmentach w dziele A Vilna Legend z 1933 roku. Film osnuty jest wokół historii dwóch przyjaciół, którzy składają tkies kaf – ślubowanie, święty uścisk dłoni – na podstawie którego ich dzieci zostają sobie przeznaczone na wieczną miłość. W obliczu różnorodnych komplikacji życiowych, realizacja przysięgi zostaje poważnie utrudniona, nad jej wypełnieniem czuwa jednak tajemnicza postać, mistyczny strażnik sprawiedliwości, opiekun pokrzywdzonych i biednych - prorok Eliasz.

Wieczór MUZYKA DO ZAGINIONEGO FILMU JIDYSZ to koncert wypełniający i łączący urwane, zaginione fragmenty filmu tematami muzycznymi czerpiącymi z bogatej tradycji żydowskiej. Podczas koncertu usłyszeć będzie można zarówno dźwiękowe eksperymenty, jak i tradycyjne pieśni śpiewane w języku jidysz.

 

 

****

 

MAJA MIRO | MARIA KA to duet artystyczny, którego założeniem jest ubarwianie filmów niemych - tych zapomnianych i nieznanych szerszej publiczności - dźwiękami opartymi o niekonwencjonalne środki muzyczne połączone z bardziej tradycyjnymi formami. Wyjątkowa kombinacja gatunków, które reprezentują artystki (barok i muzyka alternatywna) oraz instrumentów, na których grają (flet współczesny i barokowy, instrumenty klawiszowe, elektronika i modulacje głosowe) sprawia, że tworzone podczas projekcji dźwięki są unikatowe i pełne nieoczywistości.

 

http://majamiromariaka.wix.com/main www.facebook.com/MajaMiroMariaKa

 

Wykonawczynie:

Maria Ka - śpiew w jidysz, modulacje głosowe, instrumenty klawiszowe, looper Wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów i pianistka tworząca muzykę z pogranicza alternatywy, psychodelii i punk-bluesa; liderka zespołu MARIA KA; twórczyni autorskiego materiału muzycznego i kolaży wizualnych; badaczka filmu jidysz i roli kobiet w jego kreowaniu; psycholożka, judaistka. www.mariaka.bandcamp.com

Maja Miro - flet barokowy i współczesny, cytra, looper
Flecistka specjalizująca się w grze na poprzecznych fletach historycznych; prezes Fundacji Silva Rerum; spiritus movens i współorganizatorka festiwali muzyki dawnej (Cappella Angelica, Europa +/-1700, Haendel na Kresach); w trakcie pracy nad doktoratem o muzyce współczesnej na flety historyczne; psycholog, muzykoterapeuta. www.traverso.p
MECENAS TEATRU Patronat Sponsor srebrny
orlen logo Sopot logo Srebrny logo
Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej

Al. Mamuszki 2
81-718 Sopot
e-mail: teatr-atelier@teatratelier.pl
tel./fax. (058) 550 10 01
Fundacja Teatru Atelier im. Agnieszki Osieckiej

NIP 5851467315
KRS000477093
konto bankowe
PL 02 2490 0005 0000 4530 5379 4015


Dane osobowe
Zgłoś błąd na stronie
Mapa strony
Dla mediów


(C) Copyright 2021 Teatr Atelier