Logo Teatru Atelier
Deklaracja dostępności     Wersja dostosowana       
Znikomość (Lars Noré) - reż. André Hübner-Ochodlo

Przekład – Halina Thylwe
Reżyseria i scenografia - André Hübner – Ochodlo
Muzyka – Adam Żuchowski
Współpraca scenograficzna – Stanisław Kulczyk

Wybitna kreacja aktorska Macieja Półtoraka!

Wstrząsający zapis emocji młodego człowieka, który prześladowany przez szkolnych kolegów  - zdesperowany i  zaplątany w swoim szaleństwie - planuje zbrodnię…

„Znikomość”  oparta jest na faktach. W listopadzie 2006 roku w szkole w Emsdetten uczeń  postrzelił pięciu nauczycieli oraz kolegów z klasy, następnie popełnił samobójstwo. Relacje z tej tragedii obiegły media. Wkrótce okazało się, że przypadek niemieckiego nastolatka nie był odosobniony -  młodzież z coraz bardziej materialistycznego świata alienuje się w sposób bolesny. Przyszły samobójca w Internecie zamieścił  filmy, które są wstrząsającym  zapisem jego emocji. Samotność, mobbing, prześladowanie, upokorzenie – to jego szkolna rzeczywistość. Noren pokazuje człowieka, który jest u kresu wytrzymałości i do którego nie przemawiają żadne logiczne argumenty. Spektakl – pomimo bliskości faktów – nie jest dokumentem. Internetowe zapisy są dla  Noréna  tylko  punktem wyjściowym, bazą na podstawie której konstruował scenariusz.
André Ochodlo znalazł tekst Noréna w niemieckim piśmie teatralnym. Był to 30-stronicowy monolog całkowicie pozbawiony didaskaliów. Tym ciekawszym stał się więc wyzwaniem dla inscenizatora. Reżyserowi udało się z tego monologu zbudować dynamiczny spektakl rozpisany na kilka przestrzeni(…)
Na uwagę zasługuje wybitna kreacja Macieja Półtoraka. Emanuje ogromną energią - przemieszcza się po scenie, pada, skacze na oddzielającą scenę siatkę. Jest Myszką Miki, Hitlerem, mędrcem i szaleńcem. Absolutnie wierzymy w demona, który nim zawładnął.
(Tadeusz Piersiak, Gazeta Wyborcza – Częstochowa)

Nienawidzę tego / Nienawidzę Tupperware
Nienawidzę wychodzić wieczorami / Nienawidzę pieprzyć siebie
Nienawidzę kotów / Nienawidzę gadać z ludźmi
Nienawidzę Berlusconiego i Hillary Clinton
Nienawidzę Davida Beckhama i jego Victorii
Nienawidzę każdego dnia mojego życia
(Song ze spektaklu)

Lars Norén (ur. w 1944r. w Sztokholmie) przez krytyków nazwany został "architektem wnętrz ludzkiego nieszczęścia", biegłym w opowiadaniu o ludzkich słabościach i namiętnościach, rodzinnych kręgach piekielnych oraz uznany za spadkobiercę Strindberga i Bergmana. Debiutował jako poeta. Początkowo jego wiersze szokowały gwałtownością obrazowania, obsesyjnie powracającym motywem śmierci oraz perwersyjnym, sadystycznie zabarwionym erotyzmem. Wreszcie zupełnie odszedł od poezji i zajął się pisaniem sztuk. Odniósł na tym polu spory sukces. Obecnie uznawany jest za jednego z najwybitniejszych, oprócz Enquista, współczesnych dramaturgów skandynawskich. Zarówno pod względem tematyki, jak i stylu Noren ma wiele wspólnego ze swymi wielkimi poprzednikami - Augustem Strindbergiem i Henrykiem Ibsenem. Nie brakuje w jego sztukach konfliktów moralnych, ani bohaterów psychicznie okaleczonych i zadających ból innym. Zwykle ukazuje ich Noren w banalnych, codziennych sytuacjach.

„Jest to tekst o samotności, o nieprzystosowaniu do rzeczywistości, o jednostce, która nie potrafi nagiąć się do świata, gdzie wartości moralne przytłoczone są przez wartości materialne, o marzeniach, które nie są do spełnienia. Akcja rozgrywa się godzinę i 12 minut przed morderstwem. Przez ten czas mój bohater prowadzi rozmowę z samym sobą, swoistą rozprawę. Moim zadaniem jest pokazanie co nim prowokowało”. (Maciej Półtorak)

W spektaklu wykorzystane są fragmenty filmu „Białe zwierzęta” Jerzego Afanasjewa z udziałem wybitnego sopockiego aktora Ryszarda Ronczewskiego.

W biografii Larsa Noréna wykorzystano informacje ze stron:
http://www.filmpolski.pl/fp/index.php/52777,   http://www.teatry.art.pl/portrety/noren_l/sylwetka.htm

Producenci spektaklu – Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie, Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie

Autor zdjęć: Piotr Dłubak

MECENAS TEATRU Patronat Sponsor srebrny
orlen logo Sopot logo Srebrny logo
Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej

Al. Mamuszki 2
81-718 Sopot
e-mail: teatr-atelier@teatratelier.pl
tel./fax. (058) 550 10 01
Fundacja Teatru Atelier im. Agnieszki Osieckiej

NIP 5851467315
KRS000477093
konto bankowe
PL 02 2490 0005 0000 4530 5379 4015


Dane osobowe
Zgłoś błąd na stronie
Mapa strony
Dla mediów


(C) Copyright 2021 Teatr Atelier