logo
    
Lato Teatralne Sopot'2001


Tegoroczna edycja Lata Teatralnego Sopot '2001 rozpoczęła się 08 lipca nietypowo, bo w Gdyni. W Teatrze Muzycznym André Ochodlo wystąpił z nowym recitalem pieśni żydowskich pt.: "My Blue". Do tekstów Itziga Mangera muzykę napisała Ewa Kornecka. Artyście towarzyszyła Państwowa Orkiestra Kameralna Sinfonia Baltica ze Słupska pod dyrekcją Bohdana Jarmołowicza. Naszych wiernych widzów powitaliśmy na scenie przy plaży 19 lipca recitalem Jaromira Nohavicy. Ten czeski pieśniarz i kompozytor jest jedną z najbardziej charyzmatycznych postaci czeskiej sceny muzycznej. Jego pieśni są proste i pozbawione patosu. Mówią o szarej codzienności i tym samym dotykają spraw ostatecznych. Następnego dnia wystąpił z kolei nasz - polski bard - Jacek Kaczmarski, który koncertami w naszym teatrze świętował 25-lecie swojej pracy artystycznej. Wieczorem na foyer zgromadziły się tłumy, które wraz z Kaczmarskim chórem odśpiewywały jego najpopularniejsze pieśni. Muzyczną ucztą dla naszych gości był także autorski recital Mirosława Czyżykiewicza pt.: "AVE", i oczywiście festiwal na interpretację piosenek Agnieszki Osieckiej, który był dla nas szczególnym przeżyciem. Koncerty poprowadziła Magda Umer. Także jury było wyborne. Zasiedli w nim między innymi: Hanna Banaszak, Grażyna Łobaszewska, Agata Passent, Wojciech Fułek, Jerzy Kapuściński, Jacek Sieradzki. "Poziom artystyczny festiwalu był nader wysoki - nic dziwnego, większość uczestników to studenci wyższych uczelni muzycznych i teatralnych. Wygrała młodzieńcza szczerość i naturalność." (Dorota Walentynowicz, Gazeta Wyborcza).
Znany z lat poprzednich program muzyczny Jerzego Satanowskiego pt. "Zanim będziesz u brzegu" jak co roku wzruszył widzów zachwyconych ciepłym lirycznym głosem Hanny Banaszak i chrapliwą kontrastującą z nim - barwą głosu Mirka Czyżykiewicza.
I tego lata nie mogło zabraknąć Shalom - recitalu w wykonaniu André Ochodlo, który już po raz czwarty zachwycił swoich wielbicieli interpretacją pieśni żydowskich. Przygotowaliśmy również dwie premiery dramatyczne. Polską prapremierę sztuki Moritza Rinkego pt.: "Szary Anioł", która jest wspaniałym wyzwaniem dla aktorów (Joanna Bogacka i Gienadij Mitnik): płynny melanż melancholii i komizmu, erotyki i dystansu, w którym podstarzała gwiazda Marlena Dietrich balansuje na krawędzi życia i śmierci. "Bez dwóch zdań wielka rola wielkiej aktorki. Nie dlatego, że zagrała wielką aktorkę, ale że sama nią jest. Ona w tę sztukę o śmierci, owszem, bardzo inteligentną, inteligentnie wlewa życie. Ona sprawia, że szary Anioł nie jest li tylko starą jędzą, składnicą pretensjonalności, pośmiewiskiem, a głęboko cierpiącym człowiekiem" (Tadeusz Skutnik, Dziennik Bałtycki).
Drugą premierą była pokazana po raz pierwszy na trójmiejskiej scenie sztuka Samuela Backetta "Końcówka". "Końcówka jest drugą tegoroczną premierą teatru Atelier. Trzeba powiedzieć, bardzo udana, czysta w scenicznym wyrazie. Spektakl trzeba obejrzeć przede wszystkim ze względu na wirtuozowską rolę Hamma - Krzysztof Gordon, i udany debiut warszawskiego aktora młodego pokolenia - Rafała Mohra"(Anna Malcer, Dziennik Bałtycki). Nasza publiczność czekała cierpliwie na swój teatr, a później tłumnie go odwiedzała. Coraz częściej musieliśmy przepraszać za brak biletów lub organizować dodatkowe spektakle. Pierwszym dużym sukcesem wieńczącym Lato Teatralne Sopot'2001 była nominacja Joanny Bogackiej do nagrody Sopockiej Muzy, za jej niezapomnianą kreacje w "Szarym Aniele" M. Rinkego.
Zdajemy sobie sprawę, że nasze wysiłki nie miałyby takich efektów bez wspaniałego wsparcia naszych przyjaciół. Czujemy, iż jest to właściwe słowo dla określenia naszych patronów i sponsorów. Urząd Miasta Sopotu i Ergo Hestia stanowią fundament dla działalności Teatru Atelier im. Agnieszki Osieckiej. Razem z nimi przeżywaliśmy ich jubileusze: 100-lecie Sopotu i 10 urodziny Ergo Hestii. Mieliśmy i mamy wiele problemów związanych z naszą nową siedzibą, jednak były to głównie problemy sąsiedzko - organizacyjne. Techniczne trudności zostały znakomicie przezwyciężone. W iście rekordowym czasie i z zadziwiającym zaangażowaniem firmy: Polnord SA, Mirsbud, SA Dickman, Elektromontaż Gdańsk SA, Gdańskie Instalacje Sanitarne SA, Klimor, Polnord - Bud SA, Gdański Przemysł Drzewny SA, Chemia, zaadoptowali pomieszczenia teatralne w budynku, który otrzymaliśmy w stanie surowym w czerwcu tego roku. Dopóki teatr będzie istniał, dopóty ten wkład będzie widoczny dla wszystkich, a przez nas szczególnie doceniany. Od lat mamy stałych głównych sponsorów, do których należą firmy: Akobi, BIG Bank Gdański SA, Plus GSM. Ich wiara w nas i pomoc wszystkich pozostałych sponsorów powodują, iż w pełni możemy się cieszyć z naszych wspólnych sukcesów (w tym roku odwiedziło nas około 5600 widzów) i bezpiecznie snuć plany na przyszłość.

Krytycy piszą o magicznej atmosferze. I nieważne, że sala jest za ciasna. Z deptakowego, wakacyjnego tłumu, z piaskiem w butach wpada się nagle w egzystencjalny wir. W pytania bez odpowiedzi. W odpowiedzi na pytania, których boimy się zadać. Kim jesteśmy, dokąd zmierzamy i kto rozdaje karty?
(Beata Słama, "Pani")
MECENAS TEATRU Patronat Sponsor srebrny
Lotos logo Sopot logo Srebrny logo
Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej

Al. Mamuszki 2
81-718 Sopot
e-mail: teatr-atelier@teatratelier.pl
tel./fax. (058) 550 10 01
Fundacja Teatru Atelier im. Agnieszki Osieckiej

NIP 5851467315
KRS000477093
konto bankowe
PL 02 2490 0005 0000 4530 5379 4015


Dane osobowe
Zgłoś błąd na stronie
Mapa strony
Dla mediów


(C) Copyright 2019 Teatr Atelier