logo
    
Lato Teatralne Sopot'2000


Tak jak zeszłoroczne Lato Teatralne pożegnaliśmy przy dźwiękach "Shalom", tak tegoroczne przywitaliśmy - 13 lipca - w rytmie tego recitalu. Wierni fani André Ochodlo pojawili się na plaży na długo przez godziną 20.00 i w napięciu oczekiwali na pierwsze nuty. O sukcesie tego programu chyba decyduje co roku to samo - barwna osobowość artysty, który niezwykłą impresją potrafi porwać za sobą całą salę.
Tego lata przygotowaliśmy dwie premiery. Muzyczną - "Zanim będziesz u brzegu" według scenariusza Jerzego Satanowskiego. Spektakl ten okazał się przebojem. Dysponująca ciepłym, lirycznym głosem Hanna Banaszak i niezwykle ekspresyjny Mirosław Czyżykiewicz stworzyli wzruszający duet po mistrzowsku wykonując songi do tekstów m.in. Jana Kochanowskiego, Franciszka Villona, Doroty Czupkiewicz. "W znakomicie zaaranżowanych pieśniach, w przenikliwej melodii ni to renesansowej (lutnia), ni to współcześnie lirycznej (saksofon Henryka Miśkiewicza) kryje się głębokie studium natury człowieka, a przede wszystkim- człowieka, który jest "tylko pyłem i prochem" na przestrzeni dziejów."(Anna Gromnicka, Życie).
Następną premierą, z kolei dramatyczną była polska prapremiera "Archeologia" Alksieja Szipienki w reżyserii i scenografii André Hübnera Ochodlo, z udziałem znakomitych aktorów: Teresy Budzisz Krzyżanowskiej, Marii Ciunelis i Gienadija Mitnika - na co dzień aktora Teatru im. Stanisławskiego w Moskwie. Przedstawienie o ludziach bez swojego miejsca na ziemi, szamocących się w emocjonalnej matni, samotnych i zagubionych - zostało przez krytyków uznane za najbardziej dojrzały spektakl Teatru Atelier. "Archeologia" jest jednym z najciekawszych przedstawień, jakie powstały w sopockim Teatrze Atelier. André Hübner Ochodlo, dyrektor teatru i reżyser tego przedstawienia znalazł tekst dokładnie dopasowany do jego wyobraźni, i do klimatu Atelier"(Dziennik Bałtycki).
Z propozycjami muzycznymi wystąpili: saksofonista i kompozytor trójmiejski -Wojciech Staroniewicz z autorskim programem jazzowym pt.: "Karambola". Tanga argentyńskie Astora Piazzolli wykonało Trio Revirado, jedyny przedstawiciel tego stylu w Polsce. Grzegorz Frankowski, Zbigniew Kawalec i Tomasz Romanek zagrali muzykę Piazzolli odzwierciedlając najgorętszą pasję i najgłębszą melancholię tkwiące w tych gorących rytmach. Z recitalem "Ulica japońskiej wiśni" wystąpiła także Barbara Dziekan wielokrotnie goszcząca na naszej scenie w programie "Nie żałuję". Tym razem również zaśpiewała piosenki Agnieszki Osieckiej - znane i nieznane, a wszystko po to, by zaspokoić najbardziej wyszukane gusta gości nas odwiedzających.
Nieodłączną pozycją Lata Teatralnego staje się festiwal na interpretację piosenek Agnieszki Osieckiej, w tym roku zatytułowany "Dobranoc Panowie". Najbardziej znane piosenki patronki naszego teatru w interpretacji i wykonaniu laureatów i uczestników organizowanego w Warszawie festiwalu "Piosenki niegłupie" przyciągnęły do teatru tłumy młodych ludzi. W efekcie musieliśmy organizować po dwa koncerty jednego dnia. "Jedno jest jednak pewne- twórcy z Atelier na czele z Jerzym Satanowskim, który ten koncert przygotował, znaleźli bezpretensjonalną i stąd jak najbardziej odpowiednią oprawę dla piosenek Osieckiej, podchodząc do jej kultowej twórczości bez przesadnej czołobitności"(Bratumiła Pawłowska, Życie).
Swoje wiersze promowała u nas znana warszawska poetka Grażyna Orlińska. Jej poezja, pełna egzystencjalnego niepokoju, obcowania z nieuchronną rzeczywistością śmierci -oprawiona wystawą obrazów Jarosława Kiełczyńskiego, powodowała u słuchaczy drżenie serca.
Sezon teatralny zakończyliśmy 3 września usatysfakcjonowani liczbą około 5000 widzów nie tylko z Trójmiasta, ale i z całego kraju.

W Teatrze Atelier ciekawe jest to, że nie ma on stałego zespołu, a do każdej premiery Andre Ochodlo zaprasza aktorów z różnych teatrów, miast, a nawet krajów. Taki ferment, ścieranie się różnych doświadczeń i przyzwyczajeń, sprzyja kreatywności, procesowi twórczemu. (...) Praca tutaj ma niezwykły, taki trochę laboratoryjny charakter. Cenię sobie zwłaszcza ten czas po spektaklach, kiedy możemy porozmawiać, zastanowić się, co można jeszcze poprawić. ( ...) O Atelier słyszałam dużo wcześniej od przyjaciół z Teatru Wybrzeże, zresztą jest o nim coraz głośniej w Polsce.
(Maria Ciunelis w rozmowie z Bratumiłą Pawłowską, Życie)
MECENAS TEATRU Patronat Sponsor srebrny
Lotos logo Sopot logo Srebrny logo
Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej

Al. Mamuszki 2
81-718 Sopot
e-mail: teatr-atelier@teatratelier.pl
tel./fax. (058) 550 10 01
Fundacja Teatru Atelier im. Agnieszki Osieckiej

NIP 5851467315
KRS000477093
konto bankowe
PL 02 2490 0005 0000 4530 5379 4015


Dane osobowe
Zgłoś błąd na stronie
Mapa strony
Dla mediów


(C) Copyright 2019 Teatr Atelier