logo
    
Lato Teatralne Sopot'1999


Kolejne Lato Teatralne Sopot '99 już za nami. Sezon teatralny rozpoczęliśmy 01 lipca, podczas którego zaprezentowaliśmy cztery premiery. "Plac Brahmsa" Marlene Streeruwitz w reżyserii André Hübnera Ochodlo. Muzykę do spektaklu skomponował Jerzy Satanowski. "Plac Brahamsa" opowiada o dwóch światach, przez które przetacza się życie starych ludzi. Zagrali Teresa Budzisz Krzyżanowska, Marek Richter, Krzysztof Gordon i Ryszard Ronczewski, który rolą Gabora świętował w naszym teatrze swój jubileusz pracy twórczej. Oto nasz teatr "wprowadził nowego dramaturga na polską scenę. Marlene Streeruwitz w wielu miejscach przypomina becketowski teatr śmierci, w którym aktorami są starcy naznaczeni fizyczną ułomnością, odcięci od źródeł życia"(Joanna Chojka, Tygodnik Powszechny).
Następna premiera dramatyczna to "Noc i sny" na podstawie jednoaktówek Samuela Becketta "Katastrofa", "Kroki", "Nie ja (Usta)"oraz "Fragmentu Dramatycznego I". "Na teatralne miniatury autora Czekając na Godota, reżyser spektaklu - André Hübner Ochodlo -znalazł atrakcyjny pomysł. Żywy plan przenika się tu w zręczny sposób z sekwencjami filmowymi. Siedząc blisko sceny odnosi się wrażenie, że olbrzymie czerwone usta, z wypełniającymi je zębami, z mięsistym językiem - zaraz nas pożrą. To efektowny szokujący pomysł lubiącego inscenizacyjne niespodzianki André Hübnera Ochodlo. Ten zabieg w sposób niezwykle prosty pokazuje jedną z najistotniejszych prawd w twórczości Becketta - usta są przekaźnikiem treści, to dzięki nim możliwy jest kontakt z drugim człowiekiem"(Monika Brand, Gazeta Morska).
Kolejną naszą propozycją był spektakl pt.: "To miał być żart" będący recitalem Marka Richtera, dla którego teksty napisała Grażyna Orlińska, a muzykę skomponowała Ewa Kornecka. "Richter diabelską ikrę godzi z anielskim spokojem, a właściwą aktorowi potrzebę błyszczenia ze skromnością"(Monika Brand, Gazeta Morska). Partnerowała mu Justyna Szafran jako "biała panienka." Oboje zbudowali spójny spektakl stanowiący bolesną, lecz jakże prawdziwą diagnozę naszego życia.
Na dziesiąte urodziny teatru przygotowaliśmy coś specjalnego - koncert pt. "Apetyt na życie". Piosenki ze sztuk Agnieszki Osieckiej do muzyki Ewy Korneckiej, Przemysława Gintrowskiego, Zygmunta Koniecznego i Jerzego Satanowskiego. "A w tych opowiastkach była i rozpacz i ironia, śmiech- trochę tłumiony i wielkie umiłowanie tego, co znika bezpowrotnie. Troje świetnych wykonawców: Teresa Budzisz Krzyżanowska, André Ochodlo i Marek Richter dostarczyli widzom wiele wzruszeń. Oklaskiwani gorąco, sami też nie ukrywali wzruszenia. To był nieomal osobisty, pełen wspomnień wieczór, za który szczerze i spontanicznie dziękowała publiczność"(Alina Kietrys, Głos Wybrzeża).
I w tym roku na naszej scenie nie mogło zabraknąć "Darcia pierza" Agnieszki Osieckiej w reżyserii André Hübnera Ochodlo. Ta kobieca, poruszająca opowieść, w której bohaterka grana przez Teresę Budzisz Krzyżanowską, próbuje przewartościować swoje życie, dokonania, porażki - jest wciąż z wielkim skupieniem odbierana przez widzów. "Pragnienie doświadczenia ludzkich uczuć miesza się tu z goryczą nieubłaganego końca. Klimat niepokoju w tym spotkaniu dwojga samotnych istot budują przemyślane kreacje aktorskie i doskonała muzyka"(Anna Malcer, Dziennik Bałtycki).
Na zakończenie sezonu nie mogło zabraknąć "Shalom" - recitalu pieśni żydowskich w wykonaniu André Ochodlo. Przy drzwiach otwartych na plażę, na której zgromadziły się tłumy, artysta wyśpiewał dawno już zapomniany świat żydowskich miasteczek żegnając w ten sposób Lato Teatralne Sopot '99, które gościło w sercach ok. 5200 widzów.

Z Atelier widz wychodzi odmieniony, choć nikt nie gwarantuje mu katharsis. Wielu jest też pod urokiem samego miejsca - sami aktorzy mówią, że na tej scenie inaczej się gra.
(Monika Brand, Gazeta Morska)
MECENAS TEATRU Patronat Sponsor srebrny
Lotos logo Sopot logo Srebrny logo
Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej

Al. Mamuszki 2
81-718 Sopot
e-mail: teatr-atelier@teatratelier.pl
tel./fax. (058) 550 10 01
Fundacja Teatru Atelier im. Agnieszki Osieckiej

NIP 5851467315
KRS000477093
konto bankowe
PL 02 2490 0005 0000 4530 5379 4015


Dane osobowe
Zgłoś błąd na stronie
Mapa strony
Dla mediów


(C) Copyright 2019 Teatr Atelier